Święta 2020

sobota, 05-12-2020 | dodał: Proboszcz

Teraz kilka uwag odnośnie naszych świąt, przygotowania do nich i wstępne ogłoszenia odnośnie odwiedzin duszpasterskich.

1. Spowiedź przedświąteczna
Na razie nie ma wytycznych szczegółowych odnośnie spowiedzi przedświątecznej, ale mając na uwadze obostrzenia odnośnie świąt i przebywania w jednym pomieszczeniu na wigilii - już teraz zapraszam do spowiedzi przedświątecznej. W niedzielę w czasie mszy ksiądz kapelan zwykle jest w konfesjonale, ja przed mszami w tygodniu również będę siedział w konfesjonale. Jeżeli spowiedź rozłożymy w czasie - to będzie bezpieczne, nie trzeba będzie stać w kolejkach - a w ten sposób dusze przygotujemy na święta Bożego Narodzenia. Skoro to Bóg się urodził jako człowiek - to pozwólmy (jeżeli w to wierzymy), żeby rodził się również w nas - to forma naszego przygotowania na Jego powtórne przyjście - na końcu czasów.

2. Pasterka
Jeżeli nie zmienią się również ograniczenia liczbowe w kościołach (a nic na to nie wskazuje - boję się że będzie jeszcze większe zaostrzenie) - to nie będzie w tym roku Pasterki o godzinie 24:00. Mam świadomość, że wiele osób chciałoby w niej uczestniczyć, a nie będzie takich możliwości liczbowych (ilość osób w kościele) - dlatego, żeby nie czekać na oglądanie transmisji do 24:00 - Paterka będzie odprawiona o godzinie 22:00.
To są na razie wstępne ustalenia - jeżeli coś się zmieni - poinformuję jeszcze Parafian.

3. Odwiedziny duszpasterskie
Jak już wiadomo w tym roku nie będzie tradycyjnych odwiedzin duszpasterskich w naszych domach - tak zadecydował Biskup Ordynariusz. Na pewno będzie brakowało indywidualnego kontaktu z Parafianami - aczkolwiek, jeżeli są jakieś sprawy do obgadania, pożalenia się, czy wyjaśnienia - to zapraszam na plebanię do kancelarii (codziennie po wieczornej mszy świętej - oprócz środy).
Wstępnie - wg propozycji Biskupa - zorganizujemy msze kolędowe, na które zaprosimy rodziny naszej parafii wg wiosek. na tych mszach będzie czas na wspólne kolędowanie, na modlitwę w intencji naszych rodzin, będzie możliwość zabrania obrazków kolędowych, zestawów z kredą i kadzidłem, żeby samemu sobie zrobić napis na drzwiach (takie jak co roku na 3 Króli - 2 zł) oraz pobłogosławię wodę, żeby w domu każdy mógł sam pokropić swoje mieszkanie.
Wtedy po przyjściu do domu można zapalić świecę, wspólnie zebrać się na modlitwie o błogosławieństwo dla rodziny i wszystkich domowników - a potem pokropić mieszkanie wodą święconą i zrobić napis na drzwiach.
Wiem, że to nie zastąpi odwiedzin kolędowych - ale stanowi jakąś namiastkę tego, co było naszym udziałem co roku...
Wstępne terminy mszy "kolędowych":

• 8 stycznia (piątek) o 18:00 - Koperniki 1-62;
  • 9 stycznia (sobota) o 16:00 - Koperniki 63-do końca;
  • 15 stycznia (piątek) o 18:00 - Siestrzechowice;
  • 16 stycznia (sobota) o 16:00 - Nadziejów i Kamienna Góra;
  • 22 stycznia (piątek) o 18:00 - Morów 1-37;
  • 23 stycznia (sobota) o 16:00 - Morów 38-66;
  • 24 stycznia (niedziela) o 12:30 na mszy odpustowej - Kwiatków;
  • 29 stycznia (piątek) o 18:00 - Iława.